Када смо одлучили да ћемо правити кућу на плацу који смо добили на поклон, прва идеја је била да правимо кућу од дрвета, брвнару, јер смо жељели да буде од природних материјала. Ово је била нека почетна идеја.
Трагајући по интернету о тим природним кућама, наишли смо на куће од сламе и блата. Истражили смо детаљно, читали, гледали прилоге и одлучили смо да тако правимо, јер смо схватили да је то што желимо. На почетку смо то задржали за себе, јер нисмо знали како ће родбина и пријатељи реаговати :)!
Ово је кућа од сламе коју смо видјели да је изграђена и контактирали смо Вука и Марину и једном смо отишли до њих. Чим смо закорачили у ту кућу, знали смо да је то оно што желимо. Напољу је било јако топло, преко 30 степени, у кући је било дивно, ваздух је био диван, тачно се осјети да зидови дишу.
Били смо одушевљени и под утиском. Вук нам је дао корисне савјете и пожелио срећу јер се упуштамо сами у пројекат, а нико од нас двоје нема додира нити искуства са грађевином или било чим истим. Ми смо само гледали, читали и истраживали и имали смо одлуку, жељу и вољу.
Трагајући даље за тим кућама, дошла сам до курса пермакултуре који се одржавао у Београду. Одмах сам се пријавила и нестрпљиво сам чекала почетак. Кућа од сламе ме је спојила са пермакултуром. Нисам ни знала да ћу толико тога корисног и поучног научити на том курсу. Смиља је оранизовала курс( ово је линк за њену страницу - https://www.facebook.com/EarthshipSerbiaSustainableLiving/),а већина предавача су били из удруге ЗМАГ ( https://www.facebook.com/pg/recikliranoimanje/about/?ref=page_internal). Они су чак направили и упоство за грађење кућа од сламе што можете наћи на њиховом сајту.
На курсу смо поред градње учили о много чему - одрживом становању, компостирању, органоској башти или једноствано како живјети у складу са природом.
Пошто сам завршила пејзажну архитектуру у Београду на Шумарском факултету, имала сам доста предмета који су везани за природу од геоморфологије, ботанике, педологије, фитоценологије и сва та знања су ми користила и пермакутура их је све сјединила у једну цјелину.
На курсу смо радили нашу кућу као пројекат пермакултурног дизајна.
Ту сам упознала доста занимљивих људи и са сличним интересовањима и ту сам први пут чула за Драгану из Мошорина.Она води клуб финих заната и много нам је помогла - ово је линк за њен сајт
Код ње смо измалтерисали први зид и заљубили се у земљу као материјал за градњу. Одмах да кажем, плашили смо се на почетку, како направити прави малтер, како да поступамо са земљом, али врло брзо смо се успоставили контак и стекли искуство, тако да сада малтер правимо на осјећај,само је битно кренути, тада страх нестаје. Наша кућа има доста квадрата, малтерисање је ишло споро, јер нисмо иамли на почетку ни воду ни стују, али сада то није проблем. Проблем је само када окријемо бољу комбинацију, па оно што смо већ измалтерисали кренемо поново да малтеришемо.
Овом приликом желимо да се захвалимо првеснтвено Драгани, коју смарамо и сада кад год нам нешто запне и која увијек одговори и посавјетује нас, али и Смиљи и Вуку.
Хвала од срца свима!
Прије него што смо почели да градимо доста смо читали и истраживали о овим кућама. Када и како су прве настале, колико дуго трају и слично. Њемци су то детаљно истражили, па ћу дати неке линкове који су нам били заниљиви.
Најстарија кућа од сламе у Европи направљена 1921. године
Највише инспирација имамо са овог сајта, то је сјаја Сиги
Жао ми је само што је нисам нашла прије, можда бисмо имали оригиналнију идеју за облик куће, али ко зна зашто је то добро. Битно је да сада знамо и имамо идеју и примјере како ентеријер можемо уредити.
Наравно, ту је и https://www.pinterest.com и само ако укуцате шта вам треба добићете 1000 идеја и слика и примјера
Отпорност на пожар зидова од балиране сламе можете наћи на интеренту, како тестове појединаца, тако и озбиљније тестове. На овом линку можете видјети снимке
На овој кући све је изгорило, осим зидова од балиране сламе који су малтерисани блатним малтером.
а на овом можете прочитати закључке са конференције у Суботици
Следећих неколико снимака са youtub-a су нам били од помоћи за завршне малтере :
Ово су неке од главних идеја водиља које су нам били од помоћи. Жао ми је што нисмо скупљали све што смо прочитали и нашли о кућама, али ово је сасвим довољно за почетак и за информисање о овом виду градње. Свугдје по свијету има доста оваквих кућа које су се градиле и граде. Постоје чак компаније које граде као монтажне куће чији су зидови од пресоване сламе.
Углавном се људи организују и сами праве уз помоћ пријатеља и родбине, како су се некада и код нас куће правиле, то је била моба. Ако радите сами, можете знатно мање новца потрошити на изградњу и ријешити своје стамбено питање, као што смо и ми радили,тј. још увијек радимо.
Поред новца, који је данас јако битан фактор, желим да напоменен нешто што је још битније, а то су природни материјали који се користе и који позитивно утичу на здравље човјека. Знајући у каквим условима данас људи живе и све се више прича о томе колико је шта штетно, мислим да су ове куће будућност за оне који су освјешћени и који размишљају о себи и својој породици.
Ми смо могли да узмемо кредит, као и већина и да купимо стан или неку кућу, али једноставно то није то што желимо. Живот у градовима је јако тежак и није достојан човјека, наручито ако "град " нема основне услове за нормалан живот човјека.
Ми нашу кућу зовемо еколошка и природна, јер смо највише природних материјала користили. Ми не бјежимо од неприродних материјала, наручито од оних који су рециклирани и на примјер од фолија које смо користили за изолацију крова и разних фолија које смо користили за изолацију темеља, јер без њих није могуће урадити зелени кров, али се трудимо да што више користимо природне материјале.
И дрво када се прелакира неким лаком оно губи своје својство, зато се требамо враћати и видјети шта су наши предци користили прије овог лудог индустријског доба, гдје је све вјештачки створено и штети човјеку, зашто бјежати од ствари које су једноставне, које не шкоде и довољно их је само мало прилагодити данашњем животу и потребама човјека.
Ови материјали нису новост, одувијек су се користили за изградњу кућа, јер то су локални материјали, а и дан данас има кућа које су у добром стању и којима је потребно мало да се преуреде.
Ово што ми радимо није ништа ново, нисмо измислили ништа, само смо прихватили од наших старих исте материјале,само смо технике усавршили.
Замислите какве би куће биле да су се посветили овој теми и да се наставило градити на овај начин !?
Ми смо почели сами, са пар пријатеља и породице, није то идеално и само бисмо вољели да смо се већ уселили, али једноставно не можемо брже да радимо. Трудили смо се да урадимо што више, ништа није идеално, али некако ко зна зашто је то добро, јер овако смо доста више ствари сазнали и научили. Видите да је идеја једно, али на крају буде сасвим друго- мислим на изглед куће :), направили смо је како смо знали и могли, најједноставније, али добро направићемо нешто са малтером, па ће бити мало атрактивнија - мислим на облик и једноставност конструкције :)!
Да смо то на брзину то завршили, мислим да то не би било то, има неке чари у томе, да станеш, видиш шта си урадио и како је то текло, можеш да уочиш грешке и да их исправиш !
Посебно ми је драго што смо упознали занимљиве људе који су долазили код нас, неки су и почели да граде куће од природних материјала као ми,они су нам дали снагу да наставимо и хвала им пуно !
Градећи и радећи научили смо свашта да радимо, да се дружимо и опустимо, научили смо неколико заната и видјели смо да ништа није толико страшно, јер може се све изгубити, али знање и искуство нико не може да ти узме !
Нема веће среће када нешто радиш и када видиш шта си и колико урадио, а посебно је лијепо када радиш својим рукама, уморан си, али и пресрећан !
No comments:
Post a Comment